اهمیت روشنایی در طراحی داخلی منزل

اهمیت روشنایی در طراحی داخلی منزل

روشنایی در طراحی داخلی منزل، حال و هوای یک اتاق را تغییر می دهد. همانطور که اندازه اتاق مد نظر می باشد و در کنار ان باید به جنبه های مهم طراحی داخلی اهمیت دهیم باید به میزان روشنایی منزل در کنار رنگ، اندازه اتاق ها و مبلمان دقت کافی داشته باشیم.که نورپردازی و روشنایی تاثیر به سزایی در جلوه زیبای دکور و سبک خاص فردی می دهد.

اهمیت روشنایی و مدیریت رنگ:

استفاده از نورپردازی می تواند رنگ کلی یک اتاق و یا سطوحی را که در معرض نور هستند متفاوت نمایش دهد. رنگ های تیره تر یک اتاق را کوچکتر و بسته تر نشان می دهند، در حالی که اتاق هایی که با رنگ و نورپردازی روشن طراحی شده اند بزرگ و دل باز تر به نظر می رسند.

اهمیت روشنایی و جهت نورپردازی:

روشنایی در یک اتاق، نور را برای کل اتاق فراهم می کند، یا عناصر بسیار خاصی را برجسته می کند. از این منابع نور در منزل می توان به لوستر های آویزان از سقف و لامپ های قابل تنظیم اشاره کرد که این قابلیت را دارند که طراحی و جلوه خاصی را به اشیا بدهند و این قابلیت ها در عناصری مانند نقاشی دیواری، یک گلدان گل در یک میز ورودی و یا در آشپزخانه جلوه گری می کنند. سعی کنید وسایل را به صورت اصولی و دقیق بر روی دیوارها نصب کنید. قاب عکس های ویژه خود و قاب آینه که خود دارای روشنایی داخلی هستند نمونه ای از این وسایل مذکور هستند. که با تنظیم نور درست می توان روشنایی وجلوه وسایل را دو چندا کرد. نورپردازی پایدار می تواند در کف و سقف برای ایجاد پرتوهای عمودی نور مورد استفاده قرار گیرد، در غیر اینصورت به طور کلی از وسایل روشنایی مرکزی که از یک سقف آویزان هستند، استفاده کنید.

اهمیت روشنایی و عملکرد ان:

یکی از مهمترین نقش های نورپردازی در محیط داخلی، عملکرد آن است. نورپردازی نیاز به خدمت رسانی به یک هدف را دارد، یا اینکه صرفا رسانای الکتریسیته می باشد. لوسترها نه تنها در فضاهای بزرگ، فضای باز، ورودی ها و اتاق ها به دلیل قرار دادن آنها با مضمون مرکزی استفاده می شوند، بلکه نور اتاق را هم ویژه می کنند، همچنین چراغ های دیواری طول و اندازه را به صورت بصری، به سالن ورودی اضافه می کنند، و نور را به سمت راه ورودی می اندازند. در مورد جنبه های دیگر روشنایی که برای میز ها مثل میز کار یا میز ناهار خوری و یا سایر اتاق ها از جمله اتاق کار خود که در آن قابلیتها مهمتر از روشنایی کلی اتاق هستند، توجه بیشتری قائل باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *